Flying
Yeni web sayfamız yayına başladı...
Ana Menü
Anasayfa
Kimiz Biz
Site İçi Arama
İletişim
Faydalı Bilgiler
Zeytinyağının faydaları
Zeytinyağı ile bir yaşam
Faydalı Linkler
Tarım Bakanlığı
Balıkesir Valiliği
Balıkesir Belediyesi
Balıkesir İl Tarım Md.
Edremit Belediyesi
Zeytinli Belediyesi


Haritayı büyüt: Hüsref Varol
e-Posta

Hüsref Varol 

Zeytinyağları üretim tekniklerine göre üç(3) kategoriye ayrılır;

 1. Natürel Zeytinyağı (Virgin oil)
 2. Rafine Zeytinyağı (Refined olive oil)
 3. Tip Zeytinyağı

  Hüsref Varol

  Natürel Zeytinyağı (Virgin oil) 

  Asit oranı %3,3'ten daha az olan zeytinyağları natürel zeytinyağı olarak adlandırılır. Natürel yağlar biyolojik açıdan en değerli yağlar olarak kabul edilir. Natürel zeytinyağları kendi aralarında asitlik derecelerine göre Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (UZK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlara göre dört grupta değerlendirilir.

  1.       Natürel Sızma Zeytinyağı (Extra virgin olive oil)

  Tam olgunlaşmadan toplanan zeytinlerin (erken hasat) soğuk sıkım yöntemleri ile sıkılmasından elde edilen bu yağların asitlik oranı 1'den daha düşüktür. Kusursuz olarak ta nitelendirilen bu yağlarda zeytin meyvesindeki tat, koku ve vitaminler kaybolmadan bulunmaktadırlar. Bu tür zeytinyağını yemek pişirmekten çok çiğ olarak tüketmek daha uygun olacaktır. Balıklarda, salatalarda, haşlanmış sebzelerde doğrudan kullanılabilir.

  2.       Natürel Zeytinyağı (Virgin olive oil)

  Farklı nedenlerle asit oranı sızma zeytinyağına oranla yüksek olan bu yağlar hafif kusurlu, natürel ya da sadece virgin olarak adlandırılır. Asit oranı yüzde 1 ile 2 arasında yer alır. Sızmaya oranla biraz daha yoğun bir tat içeren bu yağlar katıksız yağ olarak ta bilinir.Hüsref Varol

  3.       Natürel Birinci Zeytinyağı (Ordinary virgin olive oil)

  Bu yağların da asit oranı yüzde 2 ile 3,3 arasındadır. Asit derecesi yüksek olduğu için bu yağlarda hafif kusurlu olarak bilinir.

  4.    Lampant

  Asit oranı 3,3 ten yüksek olan bu yağlar kusurlu olarak ifade edilir. Küflü ve bozuk yağları temsil eden bu yağlar doğrudan tüketim için uygun değildir. Sağlıklı olarak tüketebilmek için rafine edilerek yüksek asit ve kötü tat ve kokuları giderilir. Bu yağlar aynı zamanda sabun yapmak için kullanılır.

  Rafine Zeytinyağı (Refined olive oil)

  Yüksek asit, kötü tat ya da kokuya sahip zeytinyağlarının doğal yapısını bozmadan yağdan ayrıştırılarak (rafine edilerek) yenilebilir hale getirilmiş yağlara rafine zeytinyağı denir. Rafinasyon işlemleri, yağ asitlerinin ayrıştırılması (nötralizasyon), renginin açılması (ağartma), tat ve kokusunun ayrıştırılmasına (deodorizasyon) gibi aşamalardan oluşur. Asitsiz, kokusuz ve renksiz bu yağlara iyi kalite yağ karıştırılarak tekrar zeytinyağı özelliği kazandırılır. Hafif (light) yemeklik olarak adlandırılan bu yağlar Türkiye'de pek tercih edilmez, ancak ABD, Rusya gibi zeytinyağını yeni öğrenen ülkelerde oldukça çok tüketilir.

  Tip Zeytinyağı

  Rafine edilmiş zeytinyağı ile natürel zeytinyağının karıştırılması ile üretilir. Bu yağlar genelde yemeklik zeytinyağı olarak ta bilinir. İki çeşidi bulunmaktadır.

  1.       Riviera (Olive oil)

  Yüzde 10-20 Natürel ve yüzde 80-90 rafine zeytinyağı karıştırılarak elde edilen bu yağların asitlik oranın azami 1,5 değerinde olmalıdır.

  2.       A Tipi (Olive oil type A)

  Riviera zeytinyağı ile aynı yöntemlerle üretilen bu zeytinyağının asitlik oranı azami 2 olmalıdır.

   
  Sonraki >

  Piyasalar

  EDREMIT

  Web sayfamız yenilendi...